Powrót

26.07.2014

Piknik rodzinny z nagrodami w Poznaniu

W ramach Dni Karskiego w Poznaniu Muzeum Historii Polski, Muzeum Powstania Wielkopolskiego, Urząd Miasta Poznania, Instytut Pamięci Narodowej w Poznaniu oraz inni partnerzy, zapraszają 26 lipca, w godz. 11.00 - 14.00 na piknik rodzinny z nagrodami.

W ramach Dni Karskiego w Poznaniu Muzeum Historii Polski, Muzeum Powstania Wielkopolskiego, Urząd Miasta Poznania, Instytut Pamięci Narodowej w Poznaniu oraz inni partnerzy, zapraszają 26 lipca, w godz. 11.00 - 14.00 na piknik rodzinny z nagrodami. 

Wszystkie wydarzenia odbywają się w siedzibie Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, Poznań, Stary Rynek 3 (Odwach).

WSTĘP WOLNY

W programie:

Warsztaty rodzinne z nagrodami (wiek: od 4 lat): Muzeum Historii Polski zaprasza wszystkich, którzy chcą nauczyć się powielania metodą sitodruku. Po krótkim i przyjemnym kursie sitodruku stworzymy okazję do spróbowania swoich sił i wydrukowania własnego gadżetu.

Kiermasz książek: Na kiermaszu zaprezentują się wydawnictwa, które mają w swojej ofercie książki autorstwa Jana Karskiego lub książki jemu poświęcone. Nie zabraknie niespodzianek oraz promocyjnych ofert cenowych specjalnie dla uczestników warsztatów i gry interaktywnej.

Projekcja filmu animowanego „Posłaniec z piekła” (wiek: od 13 lat): Pasjonującą historię bohatera Polskiego Państwa Podziemnego wziął na warsztat twórca kultowych amerykańskich komiksów „X-Men”, „Batman”, rysownik Neal Adams. Głosu Janowi Karskiemu użyczył znakomity Maciej Stuhr. Dzięki zastosowaniu nowatorskiej formy animowanego komiksu, łączącej w sobie elementy kreskówki, kroniki filmowej i fotografii, "Posłaniec z piekła " porusza wyobraźnię, przedstawiając jednocześnie prawdziwą historię wojennych losów człowieka, który próbował zatrzymać Holokaust. Scenariusz Rafael Medoff animacja Neal Adams lektor Maciej Stuhr produkcja Malwina Antoniszczak - Polka dla Muzeum Historii Polski w Warszawie, Polska 2011 na podstawie produkcji Disney Enterprises.

Dodatek interaktywny (wiek: od 13 lat): Chcesz poczuć się jak emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego? Masz ochotę podjąć niebezpieczną i pełną pułapek podróż poprzez okupowaną Europę, by dotrzeć do Rządu RP na Uchodźstwie? Poznaj misję Jana Karskiego! Poszukaj kolejnych drzwi i sprawdź, co się za nimi kryje.

„W podziemnej drukarni. Warsztaty ze świadkiem historii” czyli niecodzienne spotkanie z historią (wiek: 12-16 lat, prowadzenie: Agnieszka Kołodziejska, OBEP IPN w Poznaniu): prelekcja z prezentacją praktyczne zadania dla uczestników i wspólne oglądanie eksponatów i druków niezależnych z PRL rozmowa z p. Krzysztofem Cnotalskim, drukarzem SW pokaz technik drukarskich z lat 80. XX w. i powielanie wojennej prasy metodą sitodruku.

Filmowe pokazy plenerowe: g. 21.30 – „Wysłannik z Polski”, „Emisariusze”, „Niewykorzystane materiały z nagrywania filmu Shoah”.

Organizator: Muzeum Historii Polski w Warszawie

Współorganizatorzy: Wielkopolskie Muzeum Walk Niepodległościowych w Poznaniu, Urząd Miasta Poznania

Patronat honorowy: Wydarzenia realizowane w ramach programu Jan Karski. Niedokończona misja objętego Honorowym Patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego

Dni Karskiego w Poznaniu zostały objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Poznania Ryszarda Grobelnego

Mecenas: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Partnerzy: Wydział Oświaty Urzędu Miasta Poznania, Instytut Pamięci Narodowej w Poznaniu

Partnerzy Roku Jana Karskiego: Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego, Muzeum Miasta Łodzi

Patroni medialni: Polskie Radio, TVP, PAP, Co jest Grane, dzieje.pl, AMS, Radio Merkury.