Powrót

24.10.2011

Kolejna nagroda im. Jana Karskiego

Anti-Defamation League nadała imię Karskiego nagrodzie "Courage to Care".

24 października the Anti-Defamation League zmieniła nazwę nagrody "Courage to Care" na nagrodę im. Jana Karskiego, by uhonorować w ten sposób tego Sprawiedliwego. "Courage to Care" przyznawana jest od 1987 r. przez ADL osobom, które ratowały Żydów w czasie II wojny światowej. W 1988 r. wyróżniony nią został sam Karski. Anti-Defamation League uhonorowało Karskiego w 1991 r. także inną nagrodą - im. papieża Piusa XI. 

To już czwarta nagroda imienia Jana Karskiego. Dwie pierwsze ustanowił sam profesor: Nagrodę Poli Nireńskiej i Jana Karskiego dla tych, którzy w znaczący sposób przyczyniają się do popularyzacji wiedzy o historii i kulturze Żydów polskich oraz nagrodę Orły Karskiego dla tych, którzy "godnie nad Polską potrafią się zafrasować", jak określił to sam Karski. Trzecim wyróżnieniem jego imienia jest Nagroda Wolności wręczana przez Ambasadę USA Polakom, którzy "swoim działaniem przyczyniają się do szerzenia demokracji i praw człowieka". 

Więcej

Informacja o zmianie nazwy nagrody "Courage to Care" (eng)
O nagrodzie "Courage to Care" (eng)
Przemówienie Jana Karskiego z okazji przyjęcia Nagrody im. Piusa XI, tłum. Henryk Grynberg dla "Tygodnika Powszechnego" (16/1991)