Powrót

18.02.2014

Promocja książki "Jan Karski. Fotobiografia".

W czwartek, 20 lutego, o godzinie 18.00 w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie (ul. Anielewicza 6) odbędzie się promocja książki Macieja Sadowskiego pt. Jan Karski. Fotobiografia.

W czwartek, 20 lutego, o godzinie 18.00 w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie (ul. Anielewicza 6) odbędzie się promocja książki Macieja Sadowskiego pt. Jan Karski. Fotobiografia.

O kulisach powstania unikatowego kompendium ikonograficznego opowie autor - jego opowieść uzupełniać będzie prezentacja multimedialna.

Premierze towarzyszyć będzie także dyskusja panelowa o postaci Jana Karskiego i popularyzacji jego misji. 

W debacie udział wezmą:

  • Ewa Wierzyńska (Muzeum Historii Polski)
  • Wojciech Białożyt (Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego)
  • Sławomir Rybałtowski (Wydawnictwo Veda)
  • Moderator: red.Dorota Goliszewska

Podczas spotkania zaprezentowane zostaną również fragmenty filmu "Emisariusze" oraz wystawa sztalugowa "Jan Karski - Misja dla ludzkości"

Organizatorem wydarzenia jest wydawnictwo VEDA. Partnerami wydarzenia są: Muzeum Historii Żydów Polskich, Muzeum Historii Polski, Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego.

O książce: Jan Karski. Fotobiografia

Celem publikacji jest pokazanie w nowy, oryginalny sposób postaci Jana Karskiego i jego życia poprzez obraz, komentarz, cytaty i wypowiedzi. Historia legendarnego emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego wpisuje się w kontekst relacji polsko-żydowskich, polsko-amerykańskich, zachowuje jednakże znacznie bardziej uniwersalne przesłanie – może być moralnym drogowskazem także dla kolejnych pokoleń ludzi na wszystkich kontynentach.

Jan Karski - patriota pozbawiony szowinizmu, gorliwy katolik przeciwstawiający się antysemityzmowi, intelektualista, a także człowiek czynu – postać i dzieło profesora Karskiego stanowią niezwykły wzorzec etyczny i skupiają w sobie wartości, których przekazywanie jest w dzisiejszych czasach szczególnie ważne. Dziedzictwo Jana Karskiego zobowiązuje do promowania ducha tolerancji i odpowiedzialności obywatelskiej, sprzeciwu wobec haseł i ideologii totalitarnych, które torują drogę konfliktom, ksenofobii, rasizmowi i antysemityzmowi. Karskiemu przez całe życie towarzyszyło przekonanie, że jego misja stanowi lekcję dla potomnych. To lekcja współodczuwania z drugim człowiekiem i jednocześnie trzeźwego realizmu. To przesłanie, którego sens nie przemija z biegiem lat. 

Fotobiografia – na nowo pozwoli głoszeniu tego przesłania, by rozbrzmiało ono na całym świecie jeszcze donośniej.

(nota wydawnicza)