Dni Karskiego

W poszczególnych miastach w ramach obchodów Roku Karskiego organizowane były Dni Karskiego. Na ich program składały się: pokaz wystawy „Jan Karski. Człowiek wolności”, panel dyskusyjny z udziałem specjalistów, przegląd filmów o Janie Karskim, prezentacja pakietu edukacyjnego „Jan Karski i jego czasy” oraz warsztaty dla nauczycieli i młodzieży.

Szczegółowy program wydarzeń powstawał lokalnie, z inicjatywy władz miasta i innych instytucji publicznych takich jak muzea, szkoły, biblioteki czy centra kultury. Każdorazowo współorganizatorem projektu było Muzeum Historii Polski.

Kalendarz Dni Karskiego

1. Wystawa "Jan Karski. Człowiek wolności"

Wystawa składa się z 22 plansz przedstawiających postać Jana Karskiego, jego młodość w rodzinnej Łodzi, studia, czas wojny, kiedy podjął próbę poinformowania świata o zagładzie Żydów i jego działalność powojenną. Wystawa jest dostępna w systemie zewnętrznym i wewnętrznym – w zależności od przestrzeni, w jakiej zostanie pokazana.

Więcej szczegółów w załączonych dokumentach:

Informacje ogólne
Specyfikacja techniczna wystawy 
Formularz zgłoszeniowy
Katalog wystawy animowany
Katalog wystawy pdf
Spot reklamowy wystawy

2. Film animowany pt. "Posłaniec z piekła. Historia Jana Karskiego"

Pasjonująca historia Jana Karskiego, którą wziął na warsztat twórca kultowych amerykańskich komiksów „X-Men”, „Batman”, rysownik Neal Adams. Nowatorska forma animowanego komiksu łączy w sobie elementy kreskówki, kroniki filmowej i fotografii. Głosu Janowi Karskiemu użyczył znakomity Maciej Stuhr.

Zobacz oryginalną wersję zatytułowaną „Messenger from Hell - The Jan Karski story”

3. Pakiet edukacyjny "Jan Karski i jego czasy", warsztaty dla nauczycieli i młodzieży

Interdyscyplinarny pakiet edukacyjny "Jan Karski i jego czasy" pokazuje szeroki kontekst działalności emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego. W pakiecie znaleźć można zarówno materiały źródłowe (dokumenty, zdjęcia) i uzupełniające (fragmenty książki Tajne państwo Jan Karskiego), jak i gotowe propozycje scenariuszy lekcji multimedialnych z wykorzystaniem materiałów dostępnych w pakiecie.

Pobierz Pakiet

4. Panel dyskusyjny z udziałem specjalistów i znawców tematyki II wojny światowej i biografów Jana Karskiego.

5. Prezentacja książek o Janie Karskim

Fotobiografia (Wydawnictwo Veda)
Tajne państwo (Wydawnictwo Znak)
Wielkie mocarstwa (Wydawnictwo Poznańskie)

6. Przegląd filmów

„Emisariusze”
Fragmenty wywiadu C. Lanzmanna z Karskim
"Wysłannik z Polski"